Turknett Leadership Group
 

2011 Leadership Character Nominees

Register to attend 6th Annual Leadership Character Awards

Category: CEO/President/Managing Partner
Pamela Adams
The BizLynks Center
Nominated by:
John C. Riley
Larry Callahan
Patillo Industrial Real Estate
Nominated by:
Jim Deupree
Tammy Cohen
InfoMart
Nominated by:
Chad Massaker
Charlie Crawford
Private Bank of Buckhead
Nominated by:
John Lewis, Jr.
Tom Darrow
Talent Connections/Career SPA
Nominated by:
Pam Beckerman
Ralph de la Vega (3 nominations)
AT&T Mobility
Nominated by:
Kathy Dowling
Donna Buchanan
Tracy Techau
Tricia Dempsey
Agile Resources, Inc.
Nominated by:
Jon Prete
Barbara Giamanco
Talent Builders, Inc.
Nominated by:
Lya Sorano
Joel Gross
Conley Area Business Association
Nominated by:
David Amaker
Wade Hughes
The Intersect Group
Nominated by:
Bill Price
Larry Keys
Mercer
Nominated by:
Milton J. Little
Marci McCarthy
T.E.N. – Tech Exec Networks, Inc.
Nominated by:
Brooke Cook
Susan McLaughlin (2 nominations)
Vick Park Associates
Nominated by:
John Petersen
Kelly Kierans
Tyler Nunnally
Upside-Risk
Nominated by:
Rob Stilson
Candace Reese
Envision Global
Nominated by:
Nicole Castoreno
John Rhett, III
SunTrust Investment Services
Nominated by:
Anne Deeley Easterly
Doug Ross
Synergis
Nominated by:
Megan Royalty and Connie Freeman
Andrew Sullivan
Sullivan & Schlieman Wealth Management, LLC
Nominated by:
Jennifer Grizzle
J. Allen Wright
UBS Financial Services
Nominated by:
Kristi Thelen
Lorraine Chilvers
Delaney Consulting LLC
Nominated by:
Marilyn Midyette
   
   
Category: Executive/Manager
Sonia Foster
Dorothy C. Benson Senior Multipurpose Complex
Nominated by:
Pat King
James Graves
AT&T (Network Services)
Nominated by:
Micol Brittain
Mary Kepler
Federal Reserve Bank of Atlanta
Nominated by:
Freda Walker
Anne Bowen-Long
UPS
Nominated by:
Maureen Macnamee
Lisa McVey
McKesson Technology Solutions
Nominated by:
Kerry Stanfield
Carlos Muniz
AT&T U-verse Field Operations – Southeast
Nominated by:
Keith Cagle, Daryl Johnson, Jamie Mabe, Judy Stephens and R.B. Williams, Jr.
Gloria Reese
AT&T Customer Information Services
Nominated by:
Sharon Howell
Nicole Rudd
Merrill Lynch – The Garrett Group
Nominated by:
Vicki Gordon
Don Spain
AT&T
Nominated by:
Jeremy Ingram
William Strang
TOTO USA, Inc.
Nominated by:
Darrell Matheny
Habib Tannir
Emory Healthcare
Nominated by:
Chrystal Barnes
John C. Yates
Morris, Manning & Martin, LLP
Nominated by:
Terri Thornton
Joe George
Manheim Digital
Nominated by:
Lance Rigdon
   
   
Category: Education
Sherry Davidson
Georgia Institute of Technology
Nominated by:
Carol Yung
Dr. Mary Lou Frank
Middle Georgia College
Nominated by:
Jessica Jones
Dr. Sandra Harris-Hooker
Morehouse School of Medicine
Nominated by:
Hattie Portis-Jones
Dr. Rosemary Magee
Emory University
Nominated by:
Martha Wisbey
Larry Teems
DeKalb Technical College
Nominated by:
Gale Belton
Dr. James Wagner
Emory University
Nominated by:
Rachelle Lehner
T. Carter Wilson
City Schools of Decatur
Nominated by:
Judy Turner


   
   
Category: Nonprofit
Steven Gottlieb
Atlanta Legal Aid Society
Nominated by:
Paula Lawton Bevington
Jeanne (Sis) Henry
Georgia School Boards Association
Nominated by:
Diane Sandifer
Cathy Willis Spraetz
Partnership Against Domestic Violence
Nominated by:
Cathy Callaway Adams
Kenneth Weber (2 nominations)
Wesley Woods Senior Living
Nominated by:
Jeri Boland
Joyce Wilson
Dr. Yolanda Watson Spiva
Project GRAD Atlanta, Inc.
Nominated by:
Thomas Smith
   
   
Category: Inspiritor
Yvette Bellingan
Elekta Inc.
Nominated by:
Nicholas Linton
Laura Bishop
Shallowford Presbyterian Church
Nominated by:
Rena Richardson
Jany Allen Brown
Literacy Volunteers of Atlanta
Nominated by:
Bernice McGuire
Rev. Robby Carroll
Shallowford Presbyterian Church
Nominated by:
CharleAnne Pugh Sher
Scott Castaldo
UPS
Nominated by:
Patrick Orrico
Molly Lieberman
Loop It Up Savannah
Nominated by:
Howard Morrison, Jr.
Ross Mason
HINRI Healthcare Institute for Neuro-Recovery and Innovation
Nominated by:
Bob Littell and Stuart Johnson
Guy Millner
Assurance America, Corporation
Nominated by:
Protip Biswas
Tamara O’Neill
SHRM-Atlanta
Nominated by:
Nick Puglisi
Joe Phillips
Phillips Productions, LLC
Nominated by:
Nellie Duke
Terry Trout
Cbeyond
Nominated by:
Heather Rocker